Nezaradené

Dym alebo para?

Elektronické cigarety neprodukujú dym, ale paru. V čom sa líšia a čo je škodlivejšie?

Ak používate elektronické cigarety, určite ste od niekoho počuli, že vydychujete paru alebo dym. Aj keď je definícia jasná a v tomto ohľade nie je priestor na debaty, poďme sa pozrieť na to, či e-cigarety produkujú paru, dym alebo snáď niečo iné, a predovšetkým, aký je medzi nimi rozdiel.

Definícia dymu

Podľa definície je dym produktom nedokonalého spaľovania, ktorý obvykle obsahuje bezfarebné plyny a drobné viditeľné častice (napríklad popol).

Spaľovanie látok výrazne mení ich chemické zloženie; dym je tvorený viditeľnými molekulami uhlíka, molekulami látky, ktorá je spaľovaná, a ďalšími vedľajšími produktmi spaľovania. Inými slovami, zapálenie niečoho a horenie produkuje veľké množstvo látok, medzi ktorými je mnoho škodlivých a nebezpečných, ak ich vdýchneme.

Definícia pary

Para je podľa definície označenie pre nejakú látku v plynnom skupenstve, teploty nižšej, než je jej kritická teplota, čo znamená, že para môže byť skondenzovaná späť na kvapalinu navýšením tlaku, bez zníženia teploty.

Inými slovami, odparovanie kvapaliny zmení jej stav, ale vytvorená para sa skladá stále z rovnakých molekúl, aké mala látka v kvapalnom skupenstve.

Technicky vzaté, čo produkujú elektronické cigarety, nie je para, ale aerosol, čo je zmes malých, pevných alebo kvapalných častíc vo vzduchu alebo v plyne. Pri vapovaní sa náplň mení na častice rozptýlené vo vzduchu, ktoré rýchlo padajú k zemi. A keďže ide o kvapalné častice, a nie pevné častice, ako v prípade cigaretového dymu, nespája sa s nimi rovnaké riziko pre pľúca a kardiovaskulárny systém.

Aj keď nie je technicky presný, vžil sa v rámci elektronických cigariet a vapovania výraz para (vapor). I pre tento článok ho budeme používať, pretože rozdiel v týchto termínoch nie je taký zásadný pre popisovanú problematiku.

V čom sa líšia?

Zatiaľ čo zapálenie cigarety bude produkovať dym, rozžhavená špirálka vytvorí v elektronickej cigarete paru (aerosol). Okrem vizuálnej podoby toho dym a para nemajú veľa spoločného. Výrazne sa líšia v zložení a tiež sa inak správajú.

Teplota zapálenej cigarety sa pohybuje okolo 600°C, keď sa z nej nepoťahuje, pri poťahovaní sa zvýši až na 900°C. Zatiaľ čo dym pri vdýchnutí a vydýchnutí rýchlo dosiahne izbovú teplotu, samotná zapálená cigareta zvyšuje okolitú teplotu, tým viac, čím menšia cigareta je.

Elektronická cigareta oproti tomu odparuje náplň pri omnoho nižších teplotách, obvykle okolo 200°C. Vďaka tomu je vydychovaná para omnoho chladnejšia a má nižšiu teplotu ako okolitý vzduch.

 

Zloženie

Jediné, čo majú tabak a e-liquid spoločné, je nikotín. Tabakový dym obsahuje tisíce chemických látok, vrátane 70 preukázaných karcinogénov a ďalších, zdraviu škodlivých látok.

Avšak, ani e-cigarety neprodukujú vodnú paru, e-liquidy totiž obsahujú rastlinný glycerol, propylénglykol, nikotín a potravinárske príchute. Okrem nikotínu je však všetko vyššie uvedené bezpečne požívateľné, aspoň podľa CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb). Bezpečnosť pri vdychovaní zatiaľ nebola úplne preukázaná, ale ani vyvrátená.

Pach

Zápach cigaretového dymu sa v miestnosti drží omnoho dlhšie ako para. Fajčiari ho síce až natoľko necítia, ale vaperi alebo nefajčiari sú schopní tento zápach v miestnosti cítiť i hodiny po dofajčení cigarety.

Aj keď mraky pary môžu byť z niektorých e-cigariet hustejšie a môžu sa rozptyľovať pomalšie ako cigaretový dym, ich zápach je omnoho príjemnejší a rýchlejšie zmizne.

Usadeniny

Fajčenie v uzatvorených priestoroch má za následok škvrny na textíliách, stenách a nábytku. Hlavným vinníkom toho je decht, toxická zmes, ktorá robí cigarety takými škodlivými a je tiež známa tým, že všade zanecháva stopy. Spolu s ďalšími vedľajšími produktmi spaľovania, ako napríklad s oxidom uhoľnatým, je to práve decht, ktorý vytvára špinavé žltkasté škvrny.

PG a VG v pare zanechá na povrchoch tenký, sklovitý povlak, ktorý však možno ľahko zmyť. Nezafarbí vaše látky ani nábytok dožlta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *