Nezaradené

Ide to i bez nikotínu?

Majú elektronické cigarety zmysel i bez nikotínu? Komu to pomôže a ako na to?

Fajčiari

Elektronická cigareta bola vytvorená ako alternatíva k tabakovým cigaretám. Po mnohých rokoch, výskumoch a štúdiách sa ukázalo, že je to dokonca omnoho bezpečnejšia a zdraviu menej škodlivá alternatíva. Jej obľúbenosť neustále stúpa a čím ďalej tým viac ľudí nahrádza klasické cigarety tými elektronickými.

Ako je to ale s nikotínom? Potrebujete ho? Pre koho je určený a sú vôbec e-cigarety pre každého?

Rovno bez nikotínu

Fajčíte tabakové cigarety, chcete prejsť na e-cigarety, ale chceli by ste rovno používať náplne bez nikotínu? I to je možné, i keď nie ideálne, a rozhodne nie pre každého. V prípade, že prejdete z klasických cigariet na elektronické a rovno bez nikotínu, hrozí, že budete mať nikotínu nedostatok a neustále sa vás tak bude držať chuť na cigaretu.

Často je to brané ako neúčinnosť e-cigarety. Tak to však nie je a jediné, čo v takom prípade stačí urobiť, je používať náplne s nikotínom.

Postupné znižovanie nikotínu

Najlepším spôsobom je postupné znižovanie sily nikotínu. Radšej než začať úplne bez nikotínu, skúste najprv používať presne takú silu, akú potrebujete a aká vám vyhovuje, a až časom nikotín postupne znižovať. Aj keď niektorí nikotín skrátka potrebujú a nikdy sa ho úplne nezbavia, mnoho ľudí týmto spôsobom nakoniec skončí pri náplniach bez nikotínu.

Nefajčiari

Nielen aktívni fajčiari používajú elektronické cigarety, často vapujú i odučení fajčiari, či dokonca nefajčiari. Má to v takom prípade zmysel? Z akého dôvodu si e-cigaretu zaobstarať a komu by sme ju odporučili a komu radšej nie?

Bývalý fajčiar

S cigaretami ste už sekli, možno aj opakovane, ale zakaždým sa k nim z nejakého dôvodu vrátite? Než pobežíte po ďalšiu škatuľku cigariet, radšej zauvažujte nad elektronickou cigaretou. Možno to nie je nikotín, čo potrebujete, niekomu chýba hračka v ruke, inému zas chýba poťahovanie a vydychovanie dymu. V takom prípade pre vás budú e-cigarety ideálne. Všetko toto totiž ľahko zvládnu a naviac je iba na vás, či budete vapovať s nikotínom alebo bez. Takú možnosť voľby pri tabaku nemáte.

Úplne bez cigariet

Ale čo keď ste nikdy nefajčili? Otázka potom znie, prečo vôbec chcete s e-cigaretami začať? Prečo začať používať niečo, čo nepotrebujete? I napriek tomu, že budete vapovať bez nikotínu, teda bez návykovej látky, je potrebné sa spýtať, čo vám to prinesie.

Fajčiarom elektronickej cigarety dodávajú nikotín v menej škodlivej forme a i keď už nikotín nepotrebujú a závislosti na ňom sa zbavili, stále môžu byť závislí na samotnom poťahovaní a vydychovaní dymu/pary. Nefajčiari však takú závislosť nemajú a nemajú potrebu ju uspokojovať. Ako vám teda e-cigarety pomôžu?

Triky

Aj keď už mnohé štúdie potvrdili, že vapovanie je omnoho menej škodlivé než fajčenie – niektoré dokonca uvádzajú, že až o 95% – stále ide o nástroj pre fajčiarov, ako prestať fajčiť, alebo prinajmenšom fajčenie obmedziť. Ak ste však v živote nefajčili a o cigarety záujem nemáte, nie je dôvod, prečo začínať s elektronickými cigaretami. Nech by existoval akokoľvek pekný trik, akýkoľvek krúžok, nemôže to ospravedlniť. Vapovanie je pre fajčiarov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *